دانلود تحقیق اطلاعات کلی درباره پرندگان

دسته بندی دام و طیور
فرمت فایل doc
حجم فایل 27 کیلو بایت
تعداد صفحات 28
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

اطلاعات کلی درباره پرندگان

مقدمه

پرنده حیوانی است دارای بال وپر زیاد ، تمام پرندگان پوشیده از پر می باشد که هم گرما می دهدو هم باعث پرواز انها می شود. تخم گذاربوده و دهان نرم و گوشتالو،ولی منقاری سفت دارنددر هنگام پرواز شکل و وضعیت بدنشان بسیار مهم است که میتوانند باکمترین اصطحلاک به راحتی در هوا پرواز کنند.

پرندگان با به هم زدن بالها پرواز کرده و با سور خوردن در هوا بالا میروند و حتی در حال توقف پرواز میکنند ماهیچه سینه پرندگان بزرگ وقوی است،همین امر باعث میشود که بتوانند مدت طولانی بال بزنند.

پرندگان با وجود جثه های بزرگ وکوچک دارای استخوانهای تو خالی بوده و وزنشان کم است تا بتوانند در هوا پرواز کنند. انها به وسیله منقار پرهای خود را تمیز میکنند در هنگام فرسوده شدن پرها به طور منظم پرهای جدیدی رشد میکند.

بعضی از پرندگان با فشار اوردن به یک جای ثابت، با پریدن وکوبیدن بالها به یکدیگر از زمین بلند میشوند پرندگان مختلف پاهای متفاوت داشته فرم پاها به محل زندگی وچگونگی استفاده کردن از آنها بستگی دارد پاها برای شکار کردن و گرفتن طعمه وشنا کردن و فرود آمدن بسیار مهم میباشند آنها دارای قوزک پا بوده و روی انگشت نشان راه میروند و همچنین دارای دو یا سه و یا چهار انگشت میباشند بیشتر وزن پرندگان در جلو میباشد.

آنها فاقد دندان بوده و طعمه خود را قطعه قطعه و خورد کرده سپس می خورند پرندگان غذا ی خود را از دانه ها و میوه هاگرفته تا حشرات ونرم تنان که به اندازه و شکل آنها با منقارشان تناسب داشته باشد تهیه میکنند.

بعضی از پرندگان شن وسنگریزه را عمدا می بلعند چون این کار باعث میشود سطح سختی در سنگدان ایجاد شده و بتئانند غذاهای سفت مانند دانه را به راحتی خود کنند بعضی از چرندگان مانند جغدها وبازها جانوران کوچک را همراه مو و استخوان ها بلعیده، چون مو و استخوانها قابل تجزیه و هضم در بدنشان نمیباشد با سرفه انها را به صورت گلوله های سفت از بدن خارج میکنند .

بعضی از پرندگان دارای حواس قوی که کمک بزرگی برای شکار کردنشان میباشد چشم بیشتر انهادر طرفین سرشان قرار داشته واین باعث میشود بدون اینکه حرکت کنندتمام اطراف خود را ببینند، چشمها یشان بزرگتر از جثه کوچکشان بوده و بینایی قوی دارند.انها حتی شی را که به سرعت درحال حرکت میبا شند را به راحتی میتوانند ببینند پرندگان دارای پلکهای اضافی بوده که نیمه شفاف میباشد، این پلکها از چشمها محافظت نموده و هنگام کشیده شدن روی چشم ان را تمیز کرده از چپ به راست حرکت میکنند.

بعضی از پرندگان به علت وجود پلکهایشان که مانند عینک غواضی عمل میکنند میتوانند در آب چشمهایشان را باز نگه دارند.

سوراخ بینی اکثر پرندگان در انتهای منقار نزدیک سرشان میباشد. پرنده ها از شنوایی خوبی برخورداربوده و میتوانند هر ثانیه حدود پانصد صدای متفاوت را تشخیص دهند.

برخی از پرندگان دارای جفتهای زیادی میباشند و بعضی از گونه ها نیز دارای یک جفت بوده و تا اخر عمر با او به سر مبرند معمولا این پرندگان نر،ماده ها را تحت تاثیر قرار داده به این علت انها دارای پرهای زیبا ودرخشنده ای هستند.

بنابراین برای نشان دادن خود پرها را باز نموده در بعضی از گونه ها نرها برای جلب توجه بیشترمی جنگید بعضی از انها برای جلب توجه اواز میخوانند و یا می رفتند. گاهی پرنده نر برای جلب توجه به صورت حرفه ایاشیانه را با چیزهای زیبا مانند گلبرگ و یا پرو دانه تزیین نموده تا پرنده ماده او را انتخاب نماید.

اواز پرندگان دلنشین است ولی برای برقرار کردن ارتباط نقش مهمی ایفا میکند بسیاری از پرندگان چون در جای پر درخت با پوششهای گیاهی انبوه زندگی می کنند به سختی میتوانند همدیگر را ببینند .

بنابراین با صدا کردن از فاصله دور با یکدیگر ارتباط برقرار کند معمولا نرها آواز میخوانند بعضی آواز ها طولانی و پیچیده وبعضی دیگر کوتاه میباشند.

آنها در تقلید صدا مهارتی خاص دارند و به وسیله حنجره صدا تولید میکنند این قسمت از بدنشان شامل غشای پوسته مانندی است که روی چیزی مانند طبل کشیده میشود و هوا با فشار از آن عبور کرده و مرتعش شده صدا تولید میکند.

لانه بیشتر پرنده ها کاسه ای شکل بوده و در بالای درختان، بر روی زمین، بالای شیروانی یا سقف خانه ها و صخره ها ویا به صورت شناور بر روی آب ساخته میشود.

بسیاری از لانه های با مهارت خاصی ساخته شده تا مورد حمله جانوران دیگر قرار نگیرد انها برای ساختن اشیانه از پاها و منقار استفاده میکنند. از مواد مختلفی مانند شاخه های کوچک علفها و برکها گرفته تا ابریشم ، تار عنکبوت و حتی موی انسان و حیوان استفاده نموده که انها به وسیله آب دهان ،گل ومواد دیگری به هم می چسبانند.

اغلب لانه هایشان را با مواد نرم میپوشاندند تا تخم ها و جوجه هایشان را گرم نگه دارند برای اینکه تخم ها غلت نخورند لانه را کمی گود میسازند پرندگان همگی تخم گذار بوده که پوسته سخت تخم از جوجه درون آن محافظت نموده و زرده تخم حاوی مواد غذایی است که پرنده برای رشد اولیه به ان نیاز دارد .

و سفیده تخم ها در لانه ها به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار میگیرند یک قسمت از تخم ها باریکتر از طرف دیگر است تخم بعضی از پرنده ها که در صخره ها زندگی میکنند دارای نوک میباشند که اگر ضربه ای به آنها وارد شد به صورت دایره غلتیده و از بلندی نیفتد بعضی از پرنده ها تا 19 تخم و بعضی دیگر فقط یک تخم میگذارند.

تخم ها باید در دمای مناسب نگه داری شوند تا جوجه های درون ان زنده بمانند پرنده ها با نشستن بر روی تخم ها این دمارا به وجود میاورند وقتی جوجه ای در حال بیرون امدن میباشد بای پوسته سخت تخم را بشکند شکستن تخم از داخل کار مشکلی است جوجه ها زائدهای روی نوکهایشان دارند که به دندان تخم معروف بوده و برای شکستن تخم از ان استفاده میکنند بعضی از انها از بدو تولد میدانند چون بر روی زمین زندگینموده و بیشتر در معرض خطر حیوانات دیگر میباشند بعضی از جوجه ها چون به تکامل نرسیده اند نمی توانند در ابتدا راه بروند و مدت زیادی طول میکشد که بدوند این جوجه ها در لانه های دور از دسترس دیگر حیوانات و در محلی امن به دنیا می آیند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دیدگاه‌تان را بنویسید:

فروش گلس به قیمت مناسب با ارسال رایگان