تحقیق درمان دارویی اعتیاد و مضرات آن

دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل docx
حجم فایل 249 کیلو بایت
تعداد صفحات 60
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

این تحقیق در مورد درمان دارویی اعتیاد و مضرات آن در 60 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش شامل ،درمان دارویی اعتیاد و مضرات آن، درمان دارویی اعتیاد،داروهای ترک اعتیاد،داروهای گیاهی ترک اعتیاد؛اعتیاد به مواد مخدر و راه های درمان آن اعتیاد به مواد مخدر انواع مواد مخدر درمان اعتیاد روانشناسی اعتیاد اعتیاد مواد مخدر اعتیاد به مواد ترک مواد افیونی و … می باشد.همچنین موارد زیر بررسی میگردند:

مقدمه.3

انواع اعتیاد: جسمی روحی..4

اعتیاد مجاز و غیرمجاز4

اعتیاد را می‌توان به دو گروه مجاز و غیرمجاز تقسیم‌بندی نمود.4

مواد اعتیادآور5

مواد مخدر و اثرات مخرب جسمی و روانی آنها5

تغذیه در دوره ترک اعتیاد.8

مرحله نخست درمان، سم‌زدایی و پایدارسازی..11

شاخص‌های موفقیت مرحله سم‌زدایی و پایدارسازی..11

شاخص های موفقیت در این دوره عبارتند از:11

سم‌زدایی با كلونیدین و داروهای كمكی آن..12

تجویز كلونیدین:14

داروهای كمكی..14

سم زدایی با متادون..15

شایع ترین عوارض جانبی متادون عبارتند از:16

سم‌زدایی با بوپرنورفین..16

سم‌زدایی فوق سریع..18

درمان‌های طب جایگزین..20

کدام داروی گیاهی به ترک اعتیاد کمک میکند؟.30

آموزش ترک اعتیاد خانگی با قرص بوپرنورفین (ب 2)31

مواد مخدر و مغز.36

مغز چگونه ارتباط برقرار می کند؟.37

مواد مخدر چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟.38

مواد مخدر چگونه در مغز انسان احساس سرخوشی و نشئگی ایجاد می کنند؟.38

چرا مصرف مواد مخدر بیشتر از احساس لذت طبیعی اعتیاد آور است؟.39

اگر به مصرف مواد مخدر ادامه دهید چه اختلالی در مغز شما ایجاد می شود؟.40

مصرف طولانی مدت مواد مخدر چگونه برمدارهای مغزی تاثیر می گذارند؟.40

مصرف مواد مخدر چه تغییرات دیگری در مغز ایجاد می کند؟.40

چه مدت مواد مخدر در بدن انسان باقی می ماند؟.41

چه چیزی در تست اعتیاد و مواد مخدر تاثیر می گذارد؟.42

چطور مواد مخدر را زودتر از بدن بیرون کنی؟.42

مواد مخدر و بیماری ها47

اچ آی وی و ایدز48

هپاتیت…50

عوارض قلبی و عروقی..50

مشکلات دستگاه تنفسی..51

آسیب های کبد و کلیه.51

مشکلات مغز و اعصاب…52

مشکلات بهداشت روانی..52

سرطان..52

عوارض دوران بارداری..53

سایر اثرات سلامتی..53

منابع..58

مقدمه

بیماری اعتیاد مدارهای عصبی مربوط به نظام پاداش،انگیزش، وحافظهرا درمغزدچار اختلال کرده، و اختلال در این سیستم‌ها در مغز باعث بروزعوارضبیولوژیکی،فیزیولوژیکی، اجتماعی و روحی می‌گردد.بررسی اعتیاد به عنوان عارضه‌ای روانی، اجتماعی و اقتصادی از دیدگاه علومپزشکی،روان‌شناسیوجامعه‌شناسیو همین‌طور از دیدگاه‌هایفلسفه،قانون،اخلاقومذهبصورت می‌گیرد. از سال۱۹۶۴ میلادی،سازمان بهداشت جهانیاستفاده از عبارتوابستگی دارویییاوابستگی به دارورا به جای اصطلاحاعتیادتوصیه نموده‌است.

در عموم به لحاظ مفهومی، بیماری اعتیاد یکبیماریاصلی،مزمنوعصبیاست، که در اثر عواملیژنتیکی،فیزیولوژیکواجتماعیرشد و بروز پیدا می‌کند، به طوری که وجه مشخصهٔاین بیماریاختلالدر کنترل انجام عملی، یااحساساجبار در انجام یک عمل مشخص، با وجود آگاهی نسبت به عواقب خطرناک آن باشد.

وابستگی به مواد (مواد مخدر و مشروبات الکلی)، یا عادت‌های ناهنجار، یک اختلال روان پزشکی و روان‌شناسی بوده که از یک سو، معنای لغت خوشبختی را در زندگی فرد و خانواده او از بین می‌برد و از سوی دیگر آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی بیشماری را به همراه دارد. البته عادتهای ناهنجار و اعتیادهای رفتاری مستقل از مواد شیمیایی تا همین سالهای اخیر هم در طبقه‌بندی‌های رسمی به عنوان اعتیاد محسوب نمی‌شدند و مدت کوتاهی است که اعتیادهایی مانند اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به کار و اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری به عنوان شکلی از اعتیاد طبقه‌بندی شده و مورد توجه قرار می‌گیرند.

یکی از بزرگترین مشکلات اغلب کشورها در عصر امروز، پدیده سوء مصرف مواد است، که بطور مستقیم و غیر مستقیم، کوتاه مدت و بلند مدت، کیفیت زندگی ساکنین آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک بدن است به مصرف مکرر مواد اعتیادآور.این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد می‌گردد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در این حالت فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد.

انواع اعتیاد: جسمی روحی

اعتیاد جسمی:پاسخ فیزیولوژیک بدن نسبت به ورود و تأثیر مواد جدید به بدن می‌باشد که معمولاً با پدیده تطبیق پذیری(Tolerance) بروز می‌کند یعنی به دلیل افزایش تعداد گیرنده‌های عصبی و کاهشمیانجی‌های عصبیموجود درسیستم عصبی مرکزینیاز فرد مصرف‌کننده هر روز بیشتر می‌شود. ترک اعتیاد جسمی همراه با درد، بیخوابی، پرخوابی و…(خماری) همراه است. طول دوره ترک اعتیاد جسمی بسیار کوتاه‌تر از اعتیاد روانی است.

اعتیاد روانی:ناشی از لذت وسرخوشی مصرف مواد مخدرمی‌باشد. دقیقاً به واسطه برهم ریختن نظم ترشح میانجی‌های عصبی فرد دچار آسیب‌ها یا تناقضات روحی می‌شود. به عنوان مثال ماده مخدرمت آمفتامین(مخدر شیشه) باعث افزایش ترشحدوپامیندر مغز می‌شود و باعث ایجاد حالت تحریکی، سرخوشی، تمرکز و…می‌شود. حال پس از قطع مصرف با کاهش سطح دوپامین فرد خواب آلود، افسرده، بی تمرکز و…می‌شود. طول دوره بازگشت این میانجی‌های عصبی به حالت طبیعی بسیار طولانی‌تر و حتی برخی معتقدند بازگشت ندارند. در نتیجه اعتیاد روانی بسیار مهلک تر می‌باشد. اعتیاد روانی باعث لغزش بسیاری از مصرف‌کنندگان سابق حتی با طول دوره‌های چندین سال می‌شود.

اما متأسفانه افراد سود جو برای تبلیغ مواد مخدر ادعای عدم اعتیاد آوری آن را می‌کنند ولی در واقع تمامی مواد مخدر اعتیاد روانی دارند ولی برخی اعتیاد جسمی ندارند.

اعتیاد مجاز و غیرمجاز

اعتیاد را می‌توان به دو گروه مجاز و غیرمجاز تقسیم‌بندی نمود.

اعتیاد مجاز، شامل مصرف مداوم موادی است که به‌عنوانداروشناخته می‌شوند. این مواد دارویی ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند و با تجویز پزشک یا به‌صورت خودسرانه مصرف شوند. اعتیاد به موادی مانندتنباکووسیگارنیز که از نظر روانی وابستگی ایجاد می‌کند و باعث تداوم مصرف می‌شود، در ردیف اعتیاد مجاز طبقه‌بندی می‌شود.

اعتیاد غیرمجاز: وابستگی فرد به مصرف همیشگی مواد مخدر و به‌گونه‌ای که قوانین کشور یا بین‌المللی آن را غیرقانونی بشناسد، اعتیاد غیرمجاز نامیده می‌شود.

مواد اعتیادآور

راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانیدر آخرین ویرایش خود (DSM-5 2013) مواد مخدر را در ۱۰ رده به شرح ذیل طبقه‌بندی کرده است:

  • ۳۰۳–۹۰ وابستگی بهالکل
  • ۳۰۵–۹۰ مسمومیت باکافئین
  • ۳۰۴–۳۰ وابستگی بهکانابیس(مشتقات گیاه شاهدانه شامل شبه‌حشیش‌هایی مانندحشیش،گراس، و کانابیس صنعتی)
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دیدگاه‌تان را بنویسید:

فروش گلس به قیمت مناسب با ارسال رایگان